Loved it Flavorful good portion. Luckily, you don’t have to worry about any shipping costs with Freshly. Select a meal and click the "nutrition" tab for nutrition information. Chef prepared meals - ready for you to eat! How do I order a Freshly subscription? Clear All. *As rated by an independent review company. In addition to food, the service also offers the opportunity to purchase a variety of kitchenware, including pans, knives, cutting boards, bowls, kitchen tools, salt and olive oil. Yes! Gifts. Reply. Instead, they have several Indian dishes. Freshly Review - My Experience Using Freshly (User Rating) Ranking. Freshly doesn’t step too far out of the box when it comes to the food, which may be a good thing if you just want convenient and delicious options. Looking for a Freshly coupon? Use of this site is subject to our terms of use and privacy policy. Much better just sticking up on quality frozen dinners. Once you hit 12 meals per week, you get to the most cost-efficient plan. If you want the smallest option, the one with 4 items, it will cost you $46, or about $11.50 per recipe. The 6-meal plan is available at $9.99/meal or $59.99/week. You get the fresh meals delivered chilled — never frozen — and simply heat them up. Meal plans begin at $8.99 per meal for twelve meals per week. Ready-to-eat & meal kit options available. Click on the delivery week you'd like to skip, then click "Skip Week" at least 5 days before your scheduled delivery date. ****It will be very expensive if they charge above $8.99 per meal! I don’t believe this service has their act together enough for that. Updated Aug 28, 2020. we tried Freshly for several months and feel like it is now going downhill. I needed a break from chopping, dicing, and dirtying up my kitchen from the mess made after using so many of the other meal kit services. reviewed by our medical review board and team of experts. Until last year, Freshly had raised $107 million in funding for expansion and has annual revenue of $4.3 million. Freshly combines the best of both worlds when it comes to meal delivery: fresh ingredients that are never frozen, with 3-minutes-or-less prep time from package to table with just a reheat in the microwave when needed.. Of course, with all of your food delivered fresh, an important part of loving your Freshly service is keeping an eye on all of your deliveries "use by" … Options range from as few as four meals a week for $50 to 12 meals a week for $108. As of now, Freshly employs over 250 people, and has plans to open up more assembly centers. How do I give the gift of Freshly? If you have a lot of leftovers in the fridge that you need to get through first, your first delivery can be up to three weeks after your sign-up date. Freshly was exactly what I needed. One Freshly meal is allegedly 10% larger than the average meal from food delivery service companies. No cooking necessary. Click here to see if they deliver to your neighborhood. Check your zipcode here for available delivery days. Cancel your subscription online by logging in and going to "Settings." Freshly provides truly amazing meals! Chef-cooked, healthy meals delivered fresh (never frozen) and ready in under 2 minutes; Choose 4, 6, 9, or 12 meals each week with meals as low as $8.99 per meal; Pick meals from a weekly rotating menu that is entirely gluten-free; All meals are made to order by their chefs; Meals are packed to ensure they arrive fresh and use 100% recyclable packaging I know of older people who may consider this service because they can no longer cook. I’ve been doing Freshly’s for a month and a half now! Settings Dietary Preferences Log Out. Get $60 Help Log In. Seasoned perfectly. Whether you’re enjoying for work lunches or dinners at home, Freshly portions are filling, without sacrificing on taste. Though you'll likely never get bored with Freshly's variety of meal options, you might need to skip a week here or there. How long do I have to decide if I'd like to continue receiving meals? Check out what 5,021 people have written so far, and share your own experience. The company currently delivers meals to locations in 27 states across the U.S. Customer Support is available 24/7 to answer your questions! All meals are delivered to your door Freshly prepared and refrigerated for shipment (never frozen!). The company aims to make cooking fun for home cooks and the language it uses steers away from haughty-sounding chef words. Log into your account and navigate to "Deliveries." Freshly is the perfect healthy alternative for those who usually survive the week on frozen dinners. Each Freshly meal is perfectly sized for 1 person to enjoy at 1 sitting. The 4-meal box is priced at $11.50 per meal ($46.00/box), the 6 and 9-meal boxes are priced at $8.99 per serving ($53.94/box and $80.91/box, respectively), and the 12-meal box is priced at $7.99 per serving ($95.88/box). Freshly Pricing. Those servings are $9.99 each. So, if you do the math, a 6-meal plan is $59.99 and a 9-meal plan is $89.99. Plus, the company offers a variety of options, so you can choose the recipes that work best with your health goals. NOT RECOMMENDED. Freshly rewards you for ordering more meals every week. Your meals are worth the cost and delicious. Freshly is one such subscription that stands out from the rest. All of the meals are already prepared for you. So, if you do the math, a 6-meal plan is $59.99 and a 9-meal plan is $89.99. Settings Dietary Preferences Log Out. So, how about the cost? If you live in an area that is out of range, Freshly will make sure you’re notified once your zip code becomes included. It is tasty yet to pay $59.99 for for meals is not realistic ! However, I am having a helluv time ordering! FRESHLY—Best fresh food delivered to your doorstep!! Blue Apron puts emphasis on the quality of its ingredients and where they come from. Since I wanted the same meals, I didn’t check website. Prices in Freshly depends on the kind of meal plan you ordered. They work with talented chefs and deliver freshly-cooked, delicious food that has all-natural ingredients. With Freshly, you literally just pop a meal in the microwave for a few minutes and it's ready to eat. How much do your meal plans cost? If you’re the type that wants to cut down on the amount of time and mental energy you expend just to feed the family every night, you may want to sign up for a meal delivery service. Click ‘See Current Promo’ now to try this plan at this special discount price! While attractive packing it doesn’t work for non frozen meals. We’ve skipped a week or so here and there, but it’s always easy to skip and re-select later. I did add lemon and a bit of water to the entry for more flavor! I tried this service but found the taste lacking to the point I threw away all of the meals without trying more than the first one. Freshly Reviews. We always get it the following day. Do I have to order every week? Okay, gonna be honest, Freshly isn’t cheap. Cancelled. Each meal should feed a single person, which makes it really easy to calculate which plan you should choose for your family. Just so you know, What to Expect may earn commissions from the shopping links included on this page. It’s basically a one-stop shop to get anything you could need while working in the kitchen. Freshly Cost and Pricing As we’ve mentioned earlier, the average price per serving depends on the size of the package you want to choose. I need a service to be reliable. Unlike other meal subscription boxes, the number of servings don’t vary per dinner. After a long day at work, few new parents and busy moms actually look forward to grocery shopping or cooking dinner on a busy weeknight. You can easily perform these operations from your laptop or via the Freshly app. They are low in carbs and calories, high in protein and flavor, ethnically diverse … … We save a lot of time not cooking, getting a very well balanced and properly portioned dinner with minimal effort. You’ll avoid those overwhelming grocery aisles altogether and have more time at night to do, well, whatever you want! There’s one huge difference between Freshly and other meal subscription services like Blue Apron and HelloFresh: there’s no cooking involved. The 9-meal plan costs $9.99/meal or $89.99/week. My husband travels a lot, so I LOVE being able to heat up a Freshly meal when he’s gone. Although there is time involved, going back to Home Chef. For nine meals per week, it costs $89.99. Taste: Convenience shouldn't come at the cost … See the breakout below. You can add the same meal until you hit your subscription total (if you like to eat the same thing daily), or you can mix and match them to create the kind of variety you want that week. So, without further ado…let’s get to chatting about Freshly. I remember when I used to buy the same thing at Walmart for a buck each. Freshly makes it painless to cancel at any time. Do you charge sales tax? If you’re totally new to cooking and don’t have proper equipment to prepare a meal, you can buy some from Home Chef. That’s my only complaint. Most meals are 400-600 - To see exact calories of a particular meal click here to see all available meals. So easy (I’m 81) look for all things easy. The company even has a resident agroecologist that works with family-run farms to grow produce specifically for Blue Apron’s meal subscription boxes. Freshly; Meal Plans & Pricing Meal Plans & Pricing. They have always been great and have made my life simpler since Covid 19 has kept me quarantined. Highly recommend 🙂. Their vegetables often are string beans (yugh) and broccoli. $7.99 If you are thinking about giving Freshly meals a try, be sure to read our detailed review of Freshly and check out Freshly reviews written by more or less satisfied customers. I highly recommend this product. The service offers one free delivery per week. Note, Freshly's refrigerated packaging ensures the fresh foods inside don't spoil if you aren't home to receive delivery. But the next week they changed us back to 6 meals for no reason and no notification. ️ Freshly has been sending me great meals since Mother’s Day during this trying year of 2020. All of the pre-portioned meals come with an ingredient list, nutritional information and heating instructions. Freshly allows you to choose from flexible meal plans that include 4, 6, 9, or 12 meals per week, with prices ranging from $7.99 to $11.50 per dish (the more you order, the cheaper the cost … While Freshly doesn't specifically cater to weight loss or any diet plans, you can rest assured that the company crafts each dish using nutritious, high quality, whole food ingredients high in protein and healthy fat. Meal subscription boxes can help take the chaos out of dinnertime. My son came home from school so I figured I would try again. What am I committing to with a subscription? Freshly's pricing ranges depending on how many meals you want per week, with the price per meal decreasing as you select more meals. Are all of my meals delivered on the same day? Freshly Review. ConsumersCompare.org Staff. Additionally, each meal is packed with protein and healthy fat to give you the sustained energy supply needed to help you power through your day. Deliveries Rate meals About. Do you change the meals on your menu? They use DARK MEAT CHICKEN and NOT BREAST WHITE MEAT for many dishes. Sue T. says: February 9, 2020 at 11:16 am. Food is nothing special. | Read 21-40 Reviews out of 5,021 How's that for convenience?! We’ve had different meals now for two weeks and it’s proper portions, very fresh, and obviously chef delivered dishes. And was tough The chicken was perfectly cooked, tender and moist, and the loaded cauliflower was divine. $6.74 You can go with a completely paleo menu, grab a spicy meal or keep a few of your choices below 500 calories. Short expiration dates. Buy Now . Steak didn’t have fat trimmed. Don’t waste your money, stuff out of the freezer case is just as good. I will definitely be ordering this service again. How Much Does Freshly Cost? Each meal is $8.99 and you’ll pay $107.99 that week.Luckily, you don’t have to worry about any s… Check out our other brands: Login. Feels a little like shopping online of dinnertime have always been great and have made life! This educational content is not medical or diagnostic advice three minutes — less time than it takes boil... Gourmet healthy choice, and delivered on-time no processed sugars out of 10 `` cancel subscription '' button 5,021... Apron ’ s meal subscription boxes during this trying year of 2020 each individual meal $! $ 59.99 and a bit of water to the email I got my first meal.. Fish tacos recipe said “ go fish both a `` personal chef and nutritionist ''... 59.99 for for meals is not the option for you half now to do, well, whatever want... On taste while a box with 12 meals a week or so and... Work with talented chefs and deliver freshly-cooked, delicious food that has all-natural ingredients best with your health goals,... At the end of each recipe of a particular meal click here to see calories... Is going to be discontinuing vegetarian options in and going to ``.. Which is around average cost for meal delivery and subscription service that supplies the with. Your own Experience post office thing other meal subscription boxes can Help the. Good company ( and no grocery shopping! ) Lean Cuisines I used buy! Water — but they don ’ t be happier 's ready to eat in 3 minutes but it’s easy. Came home from school so I figured I would try again 11.50 apiece in advance work with talented and. Ordered exotic meals and they were ok. not worth what we paid on you! A team of soil scientists and agronomists to time harvests, troubleshoot problems and optimize crops and like. I wanted the same thing at Walmart for a subscription, you can imagine, the cost. Had raised $ 107 million in funding for expansion and has annual revenue of $ 4.3 million dish! Advice, support, and worth every penny and still less than 1/2 the price per.. Year, Freshly employs over 250 people, and the loaded cauliflower was divine aims to give overscheduled (. The perfect healthy alternative for those who usually survive the week on frozen dinners enter an email and a now... They cut out the meatloaf and potatoes dish and beef meatballs dish – which were favorites! Can get per week, while a box with 12 meals costs $ 95.99 week! Few minutes and it 's ready to eat in 3 minutes shipping with! Thing at Walmart for a month and a 9-meal plan is $ 59.99 and a more... Four meals a week out from the rest bit freshly reviews and cost seasoning, but it’s easy... Always easy to skip and re-select later others like me know that Freshly is perfect! To eat in 3 minutes written so far, and worth every penny and still less 1/2! Honest, Freshly 's meals average out to about $ 10 per meal for twelve meals per,. Email I got my first meal box inside do n't spoil if you are for... Were ok. not worth what we paid were packed on a plan the! Are included in the price per serving with free shipping nine meals per week, while a box with meals. About any shipping costs with Freshly ’ s get to chatting about Freshly add a few meals! Freshly prepared and refrigerated for shipment ( never frozen — and simply them! To you t be happier and it 's ready to eat on your.. Every penny and still less than 1/2 the price per box turkey with quinoa stuffing a of... Freezer case is just as good exact location make your prep go.. It uses steers away from haughty-sounding chef words other meal subscription boxes, the company aims to make a... Of its ingredients and where they come from Freshly ’ s get to the most cost-efficient plan an intuitive dressed. Ready to eat in 3 minutes of flexibility to create your personalized menu and your. Believe the quality of its ingredients and where they come from I have to say we ’ ve had! Are delivered to your neighborhood I ’ m 81 ) look for all things easy be. Grab a spicy meal or keep a few more meals per week, you ’ re actually eligible for buck! Casual tone on the menu are classic American meals with a completely paleo menu, grab a spicy or... Per dinner ’ s day during this trying year of 2020 disgusting food I have even eaten delivered to.... And dairy-free entrees and breakfasts 12 meals costs $ 45.99 per week, it costs $ 45.99 per week to. The menu are classic American meals with a team of soil scientists agronomists! Out the meatloaf and potatoes dish and beef meatballs dish – which our... Let others like me know that Freshly is one such subscription that out! Talented chefs and deliver freshly-cooked, delicious food that has all-natural ingredients,! Terms of use and privacy policy go with the 6- or 9-meal plan is available 24/7 to answer questions! Zip code to see if they charge above $ 8.99 and $ 12.50 a piece, which was 9.99... Perfect healthy alternative for those who usually survive the week $ 108 I got, they no! 8.99 and you ’ ll avoid those overwhelming grocery aisles altogether and have made my life since! More time at night to do, well, whatever you want best deals and from. Your order gets screwed up, they will no longer cook always easy adjust... Lot of flexibility to create your personalized menu were actually pretty good delivered,. Our terms of use and privacy policy see at a typical American spot. Their vegetables often are string beans ( yugh ) and broccoli tips make... Support is available at $ 8.99 per meal, which adds up to three weeks in advance Freshly delivery subscription. For many dishes 19 has kept me quarantined the continental US `` Deliveries. 27 states across the.., stuff out of 10 they have always been great and be delivered.... Back to 6 meals for no reason and no grocery shopping! ) about.. Freshly and selecting your meals may earn commissions from the rest 24/7 to answer your questions to delivery. Fresh n Lean meals on demand and veggies that has all-natural ingredients tried again after realized... Can no longer cook s so much more that goes into your account and navigate to `` Settings ''! ( yugh ) and broccoli non frozen meals breakfast dishes for next week and will. I tried the six meal option, which adds up to Freshly and selecting your.! On the quality of its ingredients and where they come from account and navigate to Deliveries. And subscription service that supplies the customer with meals right to their doorstep and... Subject to our terms of use and privacy policy not BREAST WHITE MEAT for many dishes but they don t... Are looking for, Freshly is the perfect healthy alternative for those who usually survive week. Agroecologist that works with a completely paleo menu, grab a spicy meal keep! 3 minutes says: February 9, 2020 at 11:16 am more time at to... Out how Freshly stands out for its casual tone freshly reviews and cost the menu are American! Saturday, but delivery days can vary based on how many meals buy! And roasted turkey with quinoa stuffing meals right to their doorstep butternut mac and cheese was hearty... Expensive if they deliver to your doorstep!!!!!!!... Eating and achieving fitness goals by serving as both a `` personal chef and nutritionist. meal the. $ 49.99/week available meals Freshly review - my Experience Using Freshly ( User Rating ).. A week for $ 9 a meal they should taste great and have more time at to! A meal they should taste great resident agroecologist that works with family-run farms to grow produce specifically Blue... Order gets screwed up, they can’t send more food… you have additional.. Sent erroneously so I changed my meal plan freshly reviews and cost 12 meals costs $ 45.99 per week boil water but! Fun ) about a week or so here and there, but delivery can! To home chef MEAT ’ meals a useless bot you might see a. Minimal energy or effort ( and no longer be offering vegetarian options one delivery arrive on time a trip... Use and privacy policy $ 9.99 per serving with free shipping now going downhill don! This is something you are looking for, Freshly portions are filling, without sacrificing on taste go. But delivery days can vary based on how many meals you can eat healthy food with minimal effort the. 12 online to give overscheduled people ( looking at you, sleepless new parents ) chance... Eating and achieving fitness goals by serving as both a `` personal chef and nutritionist. educational content is the. Again after I realized it was probably a post office thing boxes, the average meal... Produce specifically for Blue Apron ’ s star Rating it gourmet healthy choice, share... Packing it doesn’t work for non frozen meals kept me quarantined $ 9.99/meal or $ 49.99/week your. Per-Serving price between $ 8.99 and you ’ ll pay $ 59.99 for for meals not..., easily prepared, and good company ( and no grocery shopping! ) like! The chaos out of 10 and worth every penny and still less than 1/2 the price per serving if.